تبلیغات
گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور ورامین - هم اندیشی در بشاگرد فرصتی برای آشنایی با حاج عبدالله والی

برای شیعیان بشاگرد  بایستی کاری کرد. هر کس قلماً و  قدماً برای آنجا کار کند  ما دعایش میکنیم.  یاران خوبی برای امام زمان در آینده در آنجا خواهیم داشت.    حضرت امام خمینی(ره)

محورهای اولین هم اندیشی 313 نفر از اعضای گروههای جهادی که طبق اطلاع در روزهای 13 تا 15 بهمن در بشاگرد برگزار میگردد ازین قرارند:

·        چشم انداز حرکتهای جهادی در الگوسازی اجتماعی

·        چشم انداز  حرکتهای جهادی در خدمت رسانی به مناطق محروم

·        چشم انداز حرکتهای جهادی در دستیابی به قله های اهداف انقلاب

·        نقش حرکتهای جهادی در جغرافیای مذهبی ایران

·        نقش حرکتهای جهادی در تحقق حاکمیت جهانی اسلام

·        نقش حرکتهای جهادی در جهان اسلام و بین الملل

·        نقش حرکتهای جهادی در ارتقاء مدیریت اسلامی

·        حرکتهای جهادی و اقتصاد روستایی

·        حرکتهای جهادی و منظومۀ فکری تربیتی مناطق محروم

·        جایگاه نسل آینده در چشم انداز حرکتهای جهادی

·        حرکتهای جهادی؛ کارگاه تمرین مدیریت جهانی

 

این هم اندیشی فارغ از محتوای آن، فرصت مناسبی است برای آشنایی بیشتر با بزرگ مرد عرصۀ جهادی

به این بهانه گفتاری از ایشان دربارۀ اثرات اردوهای جهادی و نیز مروری کوتاه بر زندگی و خدمات ایشان را در ادامه میخوانیم، که ان شا الله کارگشا خواهد بود و نوری بر مسیر...

مروری كوتاه بر زندگی پرثمر و خدمات با ارزش مرحوم حاج عبدالله والی

مرحوم حاج عبدالله والی در سال 1327 هجری شمسی در یك خانواده متدین و روحانی و در یكی از محلات قدیمی تهران بنام دولاب چشم به جهان گشودند.

ایشان پس از طی مراحل تحصیلی، در سال 1351 به استخدام بانك صادرات ایران درآمدند و در همان سال ازدواج نمودند كه ثمره آن سه فرزند می‌باشد.

آن مرحوم در دوران جوانی انسانی پاك نهاد و دارای خصلت‌ها و فضایل انسانی والا و در یاری‌رسانی به مستمندان و محرومان فعال بود در همین ارتباط از سال 1350 با كمك دوستان نیك اندیشش فعالیتهای خود را در این زمینه منسجم نمود و از طریق بنیاد امام جعفر صادق (ع) به حمایت از بینوایان ادامه داد.

 

مرحوم والی در جریان مبارزات ملت مسلمان ایران بر علیه رژیم ستم شاهی حضوری مؤثر و نقشی فعالانه داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام (ره) نیز سر از پا نشناخته و بصورتی خستگی ناپذیر به فعالیتهای انقلابی خود در نهادهای انقلابی، پرشورتر از گذشته ادامه داد.

ایشان بلحاظ تدین، اخلاص و كفایتی كه در امر خدمت رسانی به محرومین داشتند در سال 1360 به اتفاق چند تن از یاران انقلاب طی مأموریتی از سوی نماینده معزز ولی فقیه جناب آقای عسگراولادی و مقام محترم سرپرستی كمیته امداد امام خمینی(ره) جناب آقای سید رضا نیری جهت محرومیت زدایی به یاری مردم محروم هرمزگان شتافته و مدت شش ماه در نقاط محروم این استان به مردم رنج كشیده و مستضعف آن وادی، عاشقانه خدمت نمودند.

در جریان همین سفر، ایشان و همراهانش منطقه فراموش شده ای از توابع شهرستان میناب  را كه در یك نظام  طبقاتی عده ای از مردم سخت کوش و مومن ولی محروم را كشف و به سرپرستی كمیته امداد و حاج آقای عسگراولادی گزارش نمودند.

بدنبال این مسئله در سال 1361 ایشان طی حكمی بصورت رسمی جهت محرومیت زدایی از منطقه بشاگرد از سوی نماینده محترم ولی فقیه در كمیته امداد مأموریت یافت تا به آن منطقه عزیمت نموده و آنان را از شرایط سخت فعلی بسوی تکامل سوق دهد.

مرحوم حاج عبدالله والی در نهایت ایثار و از خودگذشتگی، آسایش و آرامش و زندگی مرفه را بر خود حرام كرده و عاشقانه خود و خانواده‌اش را وقف خدمت مشفقانه به این مردم نمودند.

        رشته‌ای بر گردنم افكنده دوست               می‌كشد هر جا كه خاطر خواه اوست

ایشان طی حدود 22 سال تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر، مردم محروم بشاگرد را از فقر های مختلف  رهانید د و به مردمی سربلند و با عزت و دارای زندگی معمولی و آبرومندانه مبدل نمود و در اثر اجرای طرحهای گسترده عمرانی، چهره قبلی این منطقه را بكلی دگرگون ساخت.

لازم به ذكر است كه این عزیز سفر كرده بر اثر 12 بار ابتلا به بیماری خطرناك مالاریا سلامتی خود را نیز در این راه از دست داده و تا پایان عمر از عوارض ناشی از این بیماری رنج می‌برد.

اهم اقدامات و خدمات فوق‌العاده ارزشمندی كه طی این مدت در پرتو مدیریت خردمندانه این انسان شایسته در منطقه محروم و سنگلاخی و صعب العبور به مرحله اجرا درآمده به شرح زیر است : 

ـ احداث و تعمیر بیش از 1100 كیلومتر راه دستیابی و ارتباطی.

ـ تسطیح صدها هكتار زمین جهت ایجاد باغ و بندآبی، جهت اجرای طرحهای آبخیزداری.

ـ اجرای عملیات گسترده در جهت اجرای طرحهای آبخیزداری.

ـ ‌احداث 3 سد بند نسبتاً بزرگ جهت ذخیره آب برای مصارف شرب و كشاورزی.

ـ احداث 34 حداقل ۲۰ باب  دبستان در سطح منطقه.

ـ احداث 4 مجتمع شبانه روزی و خوابگاهی راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه.

ـ احداث حوزه علمیه برای برادران.

ـ احداث حوزه علمیه برای خواهران.

ـ احداث 3 باب مجتمع خوابگاهی دانش آموزی.

ـ احداث درمانگاه شبانه روزی.

ـ احداث 23 باب مسجد و حسینیه.

ـ احداث حداقل 10 باب گرمابه عمومی.

ـ احداث 2 باغ بزرگ مركبات و نخلیات كه مركبات، خرما و سایر محصولات آن از نظر كیفیت در سطح استان و بلكه در سطح كشور بی نظیر است.

ـ تسطیح ‌اراضی ‌و تجهیز آن در سطح وسیع جهت ایجاد باغات و واگذاری آن به محرومان بمنظور خودكفایی آنان.

ـ ایجاد مركزی برای ارائه خدمات حمایتی و اداری و فرهنگی به مردم منطقه بشاگرد بنام خمینی شهر.

ـ تجمیع روستائیان از 1150 روستا و اسكان آنان در 430 روستا با هدف آسان سازی و ارتقاء‌سطح خدمات رسانی به روستائیان.

ـ تحت پوشش خدمات حمایتی قرار دادن بیش از 15 هزار نفر از محرومان منطقه در قالب طرح مددجویی و طرح شهید رجایی و ارائه انواع خدمات خودكفایی، درمانی، فرهنگی، آموزشی و پرداخت مستمری ماهانه به آنان و حمایت ویژه از ایتام منطقه.

سرانجام امدادگر بزرگوار و یار و یاور مخلص محرومان و مستضعفان حاج عبدالله والی پس از عمری خدمت خالصانه و بی منت در سال 1384 و در سن 56 سالگی بر اثر عارضه سكته قلبی دعوت حق را لبیك گفت و روحش به ملكوت اعلی پیوست، روحش شاد و یادش گرامی باد.

 


ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم
غم هجران تو را چاره ز جایی بکنیم

دل بیمار شد از دست، رفیقان مددی
تا طبیبش به سر آریم و دوایی بکنیم

آنکه بی جرم برنجید و به تیغم زد و رفت
بازش آرید خدا را که صفایی بکنیم

خشک شد بیخ طرب راه خرابات کجاست
تا در آن آب و هوا نشو و نمایی بکنیم

مدد از خاطر رندان طلب ای دل ورنه
کار صعب است مبادا که خطایی بکنیم

سایه ی طایر کم حوصله کاری نکند
طلب از سایه ی میمون همایی بکنیم

دلم از پرده بشد حافظ خوش گوی کجاست
تا به قول و غزلش ساز و نوایی بکنیم

گفتاری از حاج عبدالله والی درباره‌ی اثرات اردوهای جهادی

اگر شما می‌خواهید، یک گروه دانشجویی یا فارغ‌التحصیلی تشکیل دهید، باید برای رضای خدا باشد. این خیلی مهم است. یک موقع می‌خواهیم خودمان را مطرح کنیم، که معلوم است شکست می‌خوریم؛ یک موقع نه، می‌خواهیم گروهی را برای رضای خدا، اولاً برای ایجاد حرکت در خودمان و بعد جامعه‌ی مورد نظرمان ایجاد کنیم. اگر با این نیت رفتیم، یقیناً خدا کمک می‌کند.

 

عرصه‌ای برای ظهور جوان‌ها

یکی از عرصه‌هایی که می‌‌توانیم بهتر به انرژی جوان‌ها شکل بدهیم، تشکلات جهادی است. مردم در مناطق محروم از یک‌سری خوبی‌هایی مثل بی‌آلایش بودن و شاکر بودن برخوردار هستند. عزیزان جهادگر نیز از این ویژگی‌ها استفاده کرده و آن روحیه‌ی جهادی را آموزش می‌دهند. این کار خود به خود، در همین معاشرتی که با هم دارند، در هنگام کار و در نشست و برخاست با روستاییان، انتقال فرهنگ انجام می‌شود.

 

با این کار می‌توان جلوی این تصور غلط را گرفت که چون پدران‌شان در کپَر به دنیا آمدند، در کپر زندگی کردند و به رحمت خدا رفتند، پس آن‌ها هم محکوم به همین قضیه هستند. با این تصورات غلط تلاش نمی‌کنند، حرکت نمی‌کنند و سازندگی آغاز نمی‌شود. اما وقتی می‌بینند از تهران یک عده دانشجو، چند نفر که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند، همه‌ی امکانات شهری را زیر پا گذاشته‌اند، به منطقه‌ای محروم آمده‌اند و با عشق و علاقه برای این‌ها کار می‌کنند، به خودشان می‌آیند و به جمع جهادگران می‌پیوندند. بنابراین این پیوند برای جبران آن نقیصه‌های قبلی است.

 

حالا شما می‌خواهید برای چند جبهه کار کنید؛ یک جبهه‌ی فرهنگی دارید، یک جبهه‌ی سازندگی دارید و یک جبهه در رابطه با اقتصاد. این‌ها همه جهاد است؛ جهاد تنها این نیست که من فقط بجنگم.

 

حتماً شکست می‌خورید!

اگر شما می‌خواهید، یک گروه دانشجویی یا فارغ‌التحصیلی تشکیل دهید، باید برای رضای خدا باشد. این خیلی مهم است. یک موقع می‌خواهیم خودمان را مطرح کنیم، که معلوم است شکست می‌خوریم؛ یک موقع نه، می‌خواهیم گروهی را برای رضای خدا، اولاً برای ایجاد حرکت در خودمان و بعد جامعه‌ی مورد نظرمان ایجاد کنیم. اگر با این نیت رفتیم، یقیناً خدا کمک می‌کند. یعنی ناگهان می‌بینید خدا بانی‌هایی فرستاد و کمک مالی هم پشت‌تان آمد. همین امسال عده‌ای از دانشجو‌ها آمده بودند. مؤسسه‌ای ۲۸ میلیون به این‌ها داد و چقدر زیبا کار شد. روز آخری که می‌خواستند بروند، هر گروهی رفتند به آن روستایی که کار می‌کردند تا با بشاگردی‌ها خداحافظی کنند، همه گریه می‌کردند. دو طرف احساس می‌کردند که چیزی را از دست می‌دهند. ببینید چقدر زیباست. الان خیلی از این دانشجو‌ها با محصل‌های بشاگرد، مکاتبه‌ای ارتباط دارند.

در مجموعه‌ی خودتان یک شخص متدین کارکشته‌ی فقهی و خصوصاً ولایتی اضافه کنید که اگر خدای نکرده برای کسی به هر دلیلی تفکری پیش آمد که بخواهد خدشه وارد کار کند، جلویش گرفته شود.

 

همین کار سبب می‌شود که یک‌سری اطلاعات بدهند و یک‌سری اطلاعات بگیرند. این موضوع وابستگی ایجاد می‌کند. یکی سعی می‌کند که مثلاً هر تعطیلاتی که می‌شود، برود بشاگرد و آن هم اگر آمد تهران یا مثلاً به شهرستانی مسافرت کرد، به آن یکی سر می‌زند. این‌جا چه چیزی ایجاد می‌شود؟ «همبستگی، اتحاد، حرکت». یعنی شکل دادن انرژی‌ها و به ثمر رساندن انرژی‌های نهفته‌ای که ما تا حالا از آن استفاده نکردیم. «واعتصموا بحبل الله جمیعا» این‌جا شکل می‌گیرد.

 

باید درد را بشناسید

من امیدوارم که به کارتان محکم بچسبید، محکم! و بدانید که این کار نه تنها جهاد فی‌سبیل‌الله برای نظام است، بلکه یک حرکت فرهنگی برای آینده‌سازان این مملکت است. شما روزی باید بروید و جای مسئولین را بگیرید. حالا اگر شما خودتان ساخته شدید و درد‌شناس شدید، می‌توانید مرهمش را هم بسازید. ولی منی که اصلاً نه درد را می‌شناسم، نه اصلاً غمی‌ در زندگیم بوده، نه فهمیدم که گرسنگی چیست، نبود‌ها چیست، ندانم بازی کردن با افکار مردم ‌چه ناهنجاری‌هایی را پیش می‌آورد و یک فرد بی‌درد جامعه شده‌ام، چطور می‌توانم مرهمی ‌برای نیازمندان باشم؟

 

نگذارید که نفس منیت بر شما چیره شود. یکی از خطراتی که شما جوانان را تهدید می‌کند منیت‌هاست. من می‌گویم من، شما می‌گویید من، اختلاف پیدا می‌شود. این کار خیلی مضر است. یک شخص وارسته‌ی دینی به خودتان اضافه کنید. یعنی در مجموعه‌ی خودتان یک شخص متدین کارکشته‌ی فقهی و خصوصاً ولایتی اضافه کنید که اگر خدای نکرده برای کسی به هر دلیلی تفکری پیش آمد که بخواهد خدشه وارد کار کند، جلویش گرفته شود. حتماً با ابزار حرکت کنید. یکی از ابزار‌های خوب همین است که شما فرد وارسته و متدینی را که فقط به عشق خدا با شما جوان‌ها ارتباط برقرار می‌کند، در مجموعه داشته باشید. نه دنبال مادیات باشد، نه دنبال چیز دیگر. فقط به خودش تکلیف داده است؛ یعنی شما از او خواهش کردید و دعوتش کردید و این برای خودش تکلیف درست کرده است. همین تکلیف سبب می‌شود که شما را از خیلی تفکراتی که ممکن است پیش بیاید نجات بدهد.


جز با تو به جان و دل تكلف نكنم      دل ملك تو شد در او تصرف نكنم
گر جان به اشارتی بخواهی ز رهی             در حال فرستم و توقف نكنم

شادی روح مطهر ایشان صلوات و فاتحه ای اهدا میکنیم...